hanımlar kısmı bir: şehzadebaşı camii

Seriye başlamak için öyle çok farklı yere gitmeye niyetlendim ve olmadı ki sonunda bisikletimin beni götürdüğü yer olan Şehzadebaşı Camii ile başlamak konusunda bir karar verdim.

IMG_1755.JPG

Fatih ilçesinde, adını bulunduğu semte veren Şehzadebaşı, Kanuni’nin oğlu Şehzade Mehmet için Mimar Sinan’a yaptırdığı bir cami. açıkçası bu tip klasik Osmnalı mimarisine sahip ihtişamlı camiler bana biraz sıkıcı geliyor. Bu tip külliyeli camilerin en sevdiğim yanı ise devasa bahçeleri. Özellikle yazın  ağaçlarının altında serinlemeye bayılıyorum. Mesela buraya giderken o kadar yoruldum ki içeri girer girmez hemen çimenlere uzandım. Etrafta örtüsünü sermiş oturan insanlar, sohbet eden gençler, top oynayan çocuklar vardı. Cami bahçeleri bana hep huzur verir.

IMG_1758.JPG

Şehzade Camii’ne girer girmez ise şu tabelayla karşılaştım:

IMG_1759

Nefes almanıza, camiyi seyretmenize bile izin verilmeden “sizin için” ayrılan bölüme gitmenizi istiyorlar. Gidelim bakalım:

img_1762.jpg

Pek çok camide gördüğümüz üzere paravanlar yetmemiş, üstlerine bir de estetikten yoksun çarşaflar serilmiş. Caminin göbeğindesiniz ama çarşaflara yazılı kıble ifadesine muhtaçsınız. İnanılmaz.

Kafamı kaldırdığımda caminin üst katı olduğunu fark edip sevindim. Camilerin üst katları en azından tüm camiyi görebilmek adına kadınların namaz kılması bakımından genellikle alt kattaki bu bölmelere göre çok daha keyifli. Fakat üst kat merdivenlerini ararken bir sürprizle karşılaşıyorum.

IMG_1767.JPG

Bingo! Merdiven kapıları kilitli. Acaba neden neden?

Hemen caminin güvenlik görevlisini buldum. Merdivenlerin neden kilitli olduğunu sordum. “Üst katlar sadece cuma günleri erkeklerin namaz kılması için açılıyor.” dedi. Nedenini tekrar sorduğumda “Güvenlik gerekçesiyle.” filan diyerek resmen bahane uydurdu. Adamcağızın da bir şeyden haberi olduğunu sanmıyorum, Nihayetinde o da emir kulu ama bu durumdan şikayetçi olduğumu ben yine de dile getirdim. Güvenlik görevlisinin yanında bir başka bey vardı. Adam bu tip durumlarda karşılaştığım tepkilerden çok farklı bir tepki vererek beni destekledi. Bu durumu Diyanet’e müftülüğe filan yazmam gerektiğini söyledi. Ben bir erkek olarak bu durumdan çok rahatsızım falan filan…

Güvenlik görevlisine şikâyetimi ilettim. Umarım kısa zamanda en azından üst kat kadınlar için kullanılır hâle gelir. Ben yine de Diyanet’e de ayrıca bildireceğim.

Aşırı yorgun olduğum için camiden çıkar çıkmaz kendimi Sevda Gazozcusu’na attım. Bu arada tuvalet ve abdest alma yerlerini inceleyemedim. Ama serinin diğer yazılarında bundan da bahsetmeye gayret edeceğim.

Takipte kalın!

hanımlar kısmı bir: şehzadebaşı camii” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s