hanımlar kısmı başlıyor

Ara ara blogda dile getirdiğim (mesela şurada) bir sorunum var. Camilerde kadınlara ayrılan bölümlerin küçüklüğü, izbeliği, dışlanmışlığı ve estetikten yoksunluğuna ço üzülüyorum. Cami gezmeyi, camilerde vakit geçirmeyi çok seviyorken her camiye girişimde parmakla gösterilen kadınlar (ya da hanımlar, en sevdiğim bağyanlar) bölümünde bulunmaya zorlanmak canımı çok sıkıyor.

Bir yandan da yeni camiler keşfetmeyi seviyorum. Bu amaçla birkaç sene evvel İBB Yayınları’ndan çıkan istanbul’un 100 Camisi kitabını dahi almıştım. O kitapla beraber içindeki 100 caminin tamamını gezmek gibi bir hayalim vardı. Bunu bir türlü sistematik bir biçimde yapamadım. Fakat hesaplarıma göre içlerinden yaklaşık 25 tanesine şimdiye dek çeşitli zamanlarda en az bir kez gitmişim.

Hem camileri keşfetmek hem sevdiğim camilere yeniden gitmek hem de camilerin kadınlara ayrılan kısımlarının ne durumda olduğunu tespit etmek amacıyla “hanımlar kısmı” isimli bir yazı dizisine başlıyorum. Dahası bu yazı dizisinde sadık dostum Sarıkız yani bisikletim de benimle olacak.

İlk yazı akşama!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s